Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Facebook | Twitter | Home RSS
 
 
 

North Union girls take fifth at Spirit Lake

April 18, 2014
By David Swartz - Managing Editor , Estherville News

SPIRIT LAKE - The North Union Girls Track Team finished fifth while the boys finished seventh at the Spirit Lake Co-Ed Invitational on Tuesday.

Spencer won the girls side with 182 points followed by Spirit Lake Park with 123, Okoboji with 80, Estherville Lincoln Central with 67 and North Union with 64. South O'Brien had 55 points and Clay Central-Everly had 17.

On the boys side, the Warriors finished seventh with 47 points.

North Union coach Loren Looft said he didn't know which was tougher-the opponents or the elements as the teams competed with temperatures around 40 with a brisk wind.

"We still had some kids with some outstanding times," Looft said.

The Warriors' only top finish of the night came in the sprint medley as the quartet of Alexis Valvick, Kyarsten Mullen, MaKayla Hardman and Olivia Marlow edged ELC by 16 hundredths of a second in 2 minutes, 3.70 seconds.

Hardman had a second-place finish in the 100-meter dash in 13.73 seconds and also in the 200-meter dash in 28.95 seconds. Meanwhile Dena Looft finished second in the discus with a throw of 99 feet, 9 inches.

For the boys, Aric Runge had a pair of second place finishes as he ran the 110-meter high hurdles in 16.69 seconds and leaped 5 feet, 6 inches in the high jump.

North Union results from the night are as follows.

Warrior Girls

4x800-meter relay: 6, NU (Natalie Henriksen, Kristian Petersen, Alexis Laubenthal, Caitlyn Reutzel), 13:46.98

Shuttle hurdle relay: 4, NU (Sarah Rolling, Emily Hagebock, Emma Engelby, Ashley Olson), 1:20.68

100-meter dash: 2, MaKayla Hardman 13.73 seconds; 6, Kyarsten Mullen 14.34 seconds

400-meter dash: 3, Olivia Marlow 1:05.40

4x200-meter relay: 4, NU (Morgan Rahm, Kyarsten Mullen, Alexis Valvick, Emily Hagebock), 2:02.59

100-meter hurdles: 6, Ashley Olson 19.07 seconds

200-meter dash: 2, MaKayla Hardman 38.95 seconds; 6, Olivia Marlow 30.02 seconds

Sprint medley relay: 1, NU (Alexis Valvick, Kyarsten Mullen, MaKayla Hardman, Olivia Marlow), 2:03.70

4x100-meter relay: 4, NU (Rahm, Mullen, Valvick, Hardman), 55.65 seconds

4x400-meter relay: 6, NU (Jessica Govern, Rolling, Marissa Guerdet, Hagebock), 5:06.62

High jump: 6, Sarah Rolling 4'4"

Discus: 2, Dena Looft 99' 9"

Shot put: 4, Lexy Johnson 32' 3 "

Warrior Boys

Shuttle hurdle relay: 6, NU (Marshall Klingenberg, Moritz Juch, Cory Tigges, Cody Geerdes), 1:16.27

100-meter dash: 5, Kaleb Olson 12.38 seconds

4x200-meter relay: 4, NU (Nicolo Chiozza, Jonas Hoffman, Braden Ortman, Kaleb Olson), 1:39.02

110-meter hurdles: 2, Aric Runge 16.69 seconds

200-meter dash: 4, Kaleb Olson 24.75 seconds

400-meter hurdles: 3, Aric Runge 1:00.32

Medley relay: 6, NU (Jonas Hoffman, Moritz Juch, Josh Braddock, Eythan Blair), 4:33.27

4x100-meter relay: 3, NU (Nicolo Chiozza, Aric Runge, Braden Ortman, Kaleb Olson), 47.31 seconds

High jump: 2, Aric Runge 5'6"

Discus: 3, Dyson Umscheid 118' 11"

Shot put: 6, Marshall Klingenberg 39 ' 4 "

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web