Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Facebook | Twitter | Home RSS
 
 
 

SLP boys take first, girls second at home co-ed

April 18, 2014
By David Swartz - Managing Editor , Estherville News

SPIRIT LAKE - The Spirit Lake Park boys won the co-ed invitational handily on Tuesday while the girls finished solidly in second.

The boys finished with 165 points with Okoboji a distance second with 83.

Spencer dominated the girls side with 182 points with Spirit Lake Park solidly in second with 123 while Okoboji finished third with 80 points.

The SLP boys won six events including the 4x800 and 4x200 relays. Individually, Tanner Goetsch won the 1600-meter run: Paul Woizeschke won the 800-meter run, Jacob Jenness wont eh discus and Austin Folsom won the long jump.

For the girls, Dondi Schmidt won both the 3000 and 1500-meter runs while Jenna McCoy won the 100-meter hurdles, the high jump and the long jump.

SLP results are as follows:

Indian girls

3000-meter run: 1, Dondi Schmidt 11:11.13, 6, Katelyn Brockmeyer 13:43.97

4x800-meter relay: 2, SLP 11:00.64

Distant medley: 2, SLP 4:39.59

400-meter dash: 6, Dondi Schmidt 1:09.74

4x200-meter relay: 4, SLP 2:02.73

100-meter hurdles: 1, Jenna McCoy 17.25 seconds; 3, Miranda Brueggeman 17.94 seconds

800-meter run: 2, Mikaela Heikens 2:39.43; 6, Maddie Richter 2:43.99

200-meter dash: 5, Taryn Ruden 29.70 seconds

400-meter hurdles: 5, Brueggeman 1:16.08

Sprint medley: 5, SLP 2:07.60

1500-meter run: 1, Schmidt 5:22.23; 4, Lucy O'Hagan 5:51.21

4x100-meter relay: 2, SLP 53.94 seconds

4x400-meter relay: 4, SLP 4:48.84

High jump: 1, McCoy 5'; 4, Dau 4'6"

Long jump: 1, McCoy 17'; Dau 16' 2"

Indian boys

4x800-meter relay: 1, SLP (Kyle Anderson, Paul Woizeschke, Josh Waite, Tanner Goetsch), 8:17.42

3200-meter run: 2, Alec Harrington 10:55.33; 3, Ryan Maris 10:56.45

Shuttle hurdle relay: 3, SLP 1:07.60

100-meter dash: 2, Austin Folsom 11.99 seconds

400-meter dash: 4, Jeremiah Eldridge 55.61 seconds

4x200-meter relay: 1, SLP (Pat Woizeschke, Caleb Jennings, Blake Enderson, Folsom), 1:34.46

100-meter high hurdles: 6, Pat Woizeschke 17.95 seconds

1600-meter run: 1, Tanner Goetsch 4:42.06

200-meter dash: 3, Jennings 24.42 seconds

400-meter hurdles: 2, Pat Woizeschke 1:00.21; 4 Zach Renken 1:04.21

Medley relay: 4, SLP 4:02.59

800-meter run: 1, Paul Woizeschke 2:13.80; 2, Jeremiah Eldridge 2:14.71

4x100-meter relay: 4, SLP, 47.37 seconds

4x400-meter relay: 3, SLP 3:42.18

High jump: 3, Austin Fagen 5' 4"; 4, Jennings 5'4"

Discus: 1, Jacob Jenness 143' 4"

Long jump: 1, Folsom 20" 2 1/2"; 3, Fagen 18' 6"

Shot put: 2, Jenness 44' 5"; 3, Parker Junjohan 42' 4"

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web